Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Anabilim Dalı

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Canlı Resim Etkinliği

Adnan Menderes Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nın çocuk hastaları için düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı canlı resim etkinliği 24 Nisan da Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi yemekhanesinde gerçekleşti.

 

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferah SÖNMEZ etkinliğin başlangıcında yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Bilimsel olarak ve günümüzde Birleşmiş Milletlerin de kabul ettiği gibi 0-18 yaş arası ‘çocuk’ olarak kabul ediliyor. Toplumun en değerli varlıkları ve geleceği olan çocuklarımızın bedenen ve ruhen sağlıklı yaşamalarını sağlamak ve onlara sağlıklı yaşayacakları bir dünya bırakmak, başta biz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı hekimlerin olmak üzere tüm yetişkinlerin görevi.  Hastalık onlara hiç yakışmasa da,  çocuklarımızın zaman zaman hastalanmaları kaçınılmaz olabiliyor.  Üniversite hastanelerinin payına da biraz daha ağır ve uzun süreli olabilen yan dal uzmanlık gerektiren hastalıklar düşüyor. Çocuklarımızın hastalıklarını teşhis etmeye çalışırken ve tedavi ederken sevmedikleri tattaki ilaçlarla, iğnelerle diyetlerle zaman zaman onları üzmek zorunda kalıyoruz. O zor dönemlerinde çocuklarımızı ayakta tutan ise aileleri, hastanedeki doktor, hemşire ve personelin yakın ilgi ve sevgisi. Eğer hasta bir çocuğumuz açık kalpli, güler yüzlü ve anlayışlı insanların içinde iyileşirse, dünyanın gerçekten yaşamaya değer güzel bir yer olduğunu öğreniyor.

 

Atatürk,  23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılımı ile halkımızın yönetime katılmasının sağlandığı bu anlamlı günü Çocuklara armağan etmiş ve Çocuklar geleceğimizin güvencesi yaşama sevincimizdir, bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir’ demiştir.

 

Biz çocuk hekimleri olarak çocuklarımız hasta olduklarında iyileştirebilmek için 24 saat elimizden geleni yapıyoruz. Arada da kutlamamız gereken milli ve dini bayramlarda ve diğer  özel günlerde hiç değilse bir günlüğüne hasta çocuklarımızın  yararlı ve  hoşça vakit geçirmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Sevgili Çocuklar, bugün sizden istediğimiz, eğer siz de isterseniz, kendi hayal ettiğiniz güzel dünyanızı istediğiniz gibi boyamanız. İzmir Ödemiş’ten sırf sizler için gönüllü olarak gelen emekli tarih ve felsefe öğretmeni olan ve özellikle yaptığı birbirinden güzel kadın efe resimleri ile de ünlenen sayın Ressam Mustafa Ali KASAP’a çok teşekkür ederiz. Onunla birlikte canlı resim sunumunda hem çok şey öğrenecek, eğlenecek ve güzel şeyler üreteceksiniz. İzin verirseniz yaptığınız resimlerinizi kliniğimizde asarak, sizden sonra hastaneye yatacak çocukların da sizin hayallerinizi paylaşmalarını istiyoruz.”dedi.

 

 

Etkinlikte Aydın Kadın Efeler Derneğinin sağladığı Efe giysisini giymeye ve modellik yapmaya periton diyalizi hastası kız çocuğu gönüllü oldu ve gerektiğinde Çete Ayşe’lerin yeniden ortaya çıkabileceğini gösterir gibi  Ressam Mustafa Ali Kasap’ın tuvaline çok güzel bir şekilde yansıdı. Etkinliğe katılan 50 kadar çocuk hasta da ellerine aldıkları fırçaları ile gördükleri rüyalarını resim kartonlarına büyük bir hevesle yansıttılar. Ege Türküleri eşliğinde süren ve tüm çocukların çok mutlu olduğu etkinlikte çocuklarımıza ayrıca Aydın’lı resim öğretmeni Vildan ALTINOK ve Türk Tıp Öğrencileri Birliği üyesi birinci sınıfta okuyan tıp öğrencileri de yardımcı oldu.

Bu Sayfa 01.06.2018 Tarihinde Güncellenmiştir