Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı
Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'na Ait Henüz Haber Eklenmemiştir.
Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı 1996 yılında kurulmuştur. Kliniğimizde eğitim kadrosunda üç profesör ve iki yardımcı doçent bulunmaktadır.

 

Halen yedi araştırma görevlisinin çalışmakta olduğu Anabilim Dalı'mız kurulduğu 1996 yılından beri onüç uzman yetiştirmiştir. Anabilim Dalı'mızda uzmanlık eğitiminin yanısıra 3. sınıf dolaşım-solunum ve 4. sınıf kalp-göğüs hastalıkları ders kurulları içinde kuramsal ve pratik öğrenci eğitimi verilmektedir. Ulusal ve uluslar arası dergilerde yayınlanmış ve çok sayıda atıf almış birçok makale ile sonuçlanan bilimsel araştırmalar ve projeler gerçekleştirilmektedir.

 

Kliniğimizin alt birimleri poliklinik, yataklı servis, yoğun bakım ünitesi, bronkoskopi ünitesi ve solunum fonksiyon testi laboratuvarı olup, bu birimlerde hem tıp öğrencisi ve uzmanlık eğitimi, hem de sağlık hizmeti verilmektedir. 2016 ekim ayından itibaren ikinci göğüs hastalıkları polikliniği açılarak günlük hasta randevu sayımız iki katına çıkarılmıştır.

 

Astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi havayolu hastalıkları, solunum sistemi infeksiyonları, akciğer nodülleri, akciğer ve plevra kanserleri, plevral hastalıklar, pulmoner tromboemboli ve diffüz parankimal akciğer hastalıkları (sarkoidoz, pulmoner fibrozis vb) ilgi alanımızdaki hastalıkların başlıcalarıdır.Kliniğimizde güncel tanı ve tedavi olanaklarının büyük çoğunluğu mevcuttur, eksik olanlar da tamamlanma aşamasındadır.

Prof.Dr.Fisun KARADAĞ
Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi
Bu Sayfa 12.10.2017 Tarihinde Güncellenmiştir