ana sayfa link
Sağlık Rehberi

Halk Sağlığı Problemi


Diğer Başlıklar
| .. |
Halk Sağlığı Problemi

Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ömer Faruk ŞENDUR

 

Zeytin yetiştiriciliğinin yaygın olduğu Ege bölgemizde her yıl Ekim ve Kasım aylarında omuz ağrısı sayısında bir artış söz konu olmaktadır.

 

Özellikle baş üstü kol aktivitesi gerektiren tarzda özel uzun bir sopa ile yapılan ve bölgede "zeytin çırpma" olarak adlandırılan hareket esnasında omuz çevresindeki kapsül ve bağlarda zedelenme meydana gelir bu işlemden sonra ise kişide omuz ağrısı ve kısıtlılığı görülmektedir. Bu işlem esnasında hissedilmeyen ağrı zaman içinde omuzda katılık ve şiddetli omuz ağrısı olarak kendini göstermektedir.

 

Ekim - Kasım aylarında polikliniklere genelde 20-50 yaş aralığında başvuran hastalarda yapılan incelemelerde omuz ekleminde bozukluklar ile kapsül ve bağlarda incinmeler ve yırtıklar gözlemleniyor. Hastalara bu tarz hareketlerin yapılmaması  önerilirken, tedavi  olarak doku şişlik ve ağrısını azaltan ilaçlar ve  fizik tedaviler uygulanır. Bir halk sağlığı problemi olarak her yıl yüzlerce hastada rastladığımız bu problemi azaltmanın asıl yolu zeytin hasadında daha sofistike yöntemlerin  örneğin motorize çırpıcı aletlerin kullanılması gerekmektedir.

 

Özellikle tarım ve dolayısıyla zeytin işiyle uğraşanlar makineli hasat olanağı yoksa elle çırpma yöntemiyle zeytinleri ağaçtan düşürüyor. Bu işlemi yaparken ayakta duruş pozisyonu, omuzların dengesiz hareketleri, vücudun terlemesi ve verilen aralarda terin vücutta soğumasıyla bir süre sonra başta omuz ağrıları olmak üzere vücudun her bölgesinde bir ağrı hissediliyor. Sırt ve omuzda meydana gelen ağrıların önemsenmemesi halinde duruş bozukluklarının ortaya çıkabildiği düşünülüyor. Oysa biz günümüzde masa başında çalışanlara bile, otururken öne doğru eğilmemeye dikkat etmelerini omuzlarını öne doğru gelmemesini sürekli olarak omuzların geri itilip, midenin içe çekilmesini öneriyoruz.  Böylece vücudun ağırlığını eşit olarak alt kısımlara dağıtmış oluyoruz.

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018