ana sayfa link
Sağlık Rehberi

Çocukları Cinsel İstismardan Korumak


Diğer Başlıklar
| .. |
Çocukları Cinsel İstismardan Korumak

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Sevcan Karakoç Demirkaya, onsekiz yaş altı tüm bireylerin çocuk olarak kabul edildiğini, çocuğun bir başkası tarafından cinsel doyum amacıyla herhangi bir şekilde kullanılmasına çocuğun cinsel istismarı denildiğini belirterek, çocukları cinsel istismardan korumak hakkında bilgi verdi.

 

Çocuğun cinsel istismarı nedir?

 

Çocuğun cinsel organlarına dokunulması, cinsel ilişki, çocuğun pornografik görsel yayınlarda kullanılması, teşhircilik, 18 yaş altı evlilikler ve sözel tacizler cinsel istismar eylemleri olarak sayılır. Genelde çocuk yaştaki mağdurlara karşı bu eylemler zorbalıkla değil daha çok kandırma yoluyla ile gerçekleşir. Çocuk istismarcı karşısında kendini şaşkın hatta suçlu bile hissedebilir bu nedenle bu olayları saklama eğiliminde olurlar.

 

Olayın failleri (saldırgan) ne yazık ki genelde çocuğun aileden veya başka yerden tanıdığı kişilerden oluşur ve genelde erkektirler. Ensest çocuğa bakmakla yükümlü yakın kişiler (baba, abi, amca vb.) tarafından gerçekleşmesine denir. 

 

Ceza kanunumuzda cinsel istismara yönelik düzenlemeler mevcuttur. Cinsel istismarı bildirmemek de suç kapsamında ele alınır.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ne yazık ki çocukların cinsel amaçla kullanılması önemli bir sorun olarak devam etmektedir. Tek bir eylem bile çocukta kalıcı biyolojik, psikolojik ve gelişimsel ciddi zararlara yol açmaktadır. 

 

Birey olarak bir küçüğe uygulanan istismar öğrenildiğinde en yakın karakol, cumhuriyet savcılığı ve sağlık birimine sözlü veya yazılı bildirimde bulunmamamız gerekir.

 

Herkes gibi bir çocuğun da hakları vardır. Güvenli bir ortamda yaşaması, sevilmek ve korunmak en temel haklarıdır. Cinsel istismara uğramış olmak ise çocuğun bu temel güven duygularını yıkar. 

 

Cinsel istismara uğramış çocukta neler gözlenebilir?

 

Cinsel istismara uğramış çocuklarda pek çok farklı belirtiler gözlenebilir, çocuklarda gözlenen sorunlar o kadar farklıdır ki ailenin veya doktorun aklına istismar çok sonradan gelir:

-Cinsel istismara uğradığını beyan edebilir ve çocuklar genelde bu konuda yalan söylemezler.

-Cinsellik konularına yaşından beklenende fazla ilgi gösterme veya tamamen ilgisiz kalma.

-Ders başarısında düşme, dikkat eksikliği

-eskiye göre daha sinirli olma, yaramazlık, davranış değişiklikleri

-Uyku sorunları, yeme sorunları

-Eskiye göre korkuların artması, çekingenlik, irkilme, yalnızlıktan korkma

-dışarı çıkmak istememe, yabancılarla konuşmama, okula gitmek istememe

-çabuk ağlama, çökkün ve mutsuz olma

-sigara, alkol ve madde kullanmaya başlama

-idrar ve dışkı kaçırma, idrar ve dışkı tutma.

-uzun süreli devam eden psikolojik ağrılar

 

Çocuklar neden söylemezler?

 

Çocuklar erişkinlere göre daha az başlarına gelen olayı açıklamaktadırlar. Bu nedenle çoğu istismar olayının bilinmediği/bildirilmediği düşünülmektedir.

 

Başına gelen olayın istismar olduğunu bilemeyebilirler, özellikle tanıdıkları tarafından yapılanlarda yaşı küçük olan çocuklar oyun oynadıklarını düşünebilirler.

 

Tehdit edilmişlerdir. Açıkladıklarında kendi veya sevdiklerinin başına kötü bir şey geleceğinden korkarlar.

 

Etiketlenmekten ve alay edilmekten korkabilirler.

 

Ailesinin kendisini suçlayacağından veya ceza alacağından korkabilirler.

 

Bazen istismarcıyı da severler ve onun zarar görmesini istemeyebilirler.

 

Çocukları cinsel istismardan nasıl koruyabiliriz?

 

Anne ve babalar ve çocuklara bakım sağlayan herkes, çocuklarının cinsel istismardan korunması için gereken güven ortamını sağlamalıdır. Ayrıca çocuklarını da “bedenlerindeki özel bölgeleri” konusunda eğitmeli ve bilgi vermelidirler.

 

Çocuklarınıza güvenliklerini sağlamayı öğretin. Dolaştıkları yer ıssızlaştıkça veya alıştıkları ortam değiştirildiğinde (örneğin okul servisi güzergahı değiştirdiğinde) dikkatli olmalarını söyleyin. 

 

Çocuklarınıza “hayır” demeyi öğretin. Büyüklere koşulsuz itaat etmek her zaman uygun değildir.

 

Çocuklarınızı koşulsuz sevin ve onları her zaman seveceğiniz ve destek olacağınız güvencesini verin. Yalan söylemelerini teşvik etmeyin ve onlara inanın. Bazı sırların saklanamayacağını anlatın.

 

Yabancılarla konuşmamayı öğretin, istemediği halde dokunulmayacağını ve öpülmeyeceğini öğretin.

 

Yardım talebinde bulunabileceklerini anlatın. Gerekirse kuralları çiğneyebileceklerini öğretin. Gerektiğinde yüksek sesle bağırabilir, kendisine zarar veren kişiyi ittirebilir veya kaba davranabilir.

 

Unutmayalım

 

Temel sağlık ve temizlik kuralları gibi cinsel istismara karşı çocuklarımızı uyarmak ve eğitmek de önemlidir.

 

Ebeveynler ve çocukları arasındaki sağlıklı iletişim ve güven ilişkisi en önemli koruyucu etmenlerin başında gelir.

 

Çocuğumuz başına gelen bir olayı anlattığında onu hiçbir şekilde azarlayıp kızmayalım. Güven duyup bizimle paylaştığı için teşekkür edelim, her zaman yanında olacağımızı belirtelim. Cinsel istismarla ilgili emin bile olamasak da en kısa sürede en yakın sağlık ve adli birimlere durumu bildirelim.

 

Hazırlayan: Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

 

Dahili: 2599 - 2534

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018