ana sayfa link
Sağlık Rehberi

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi


Diğer Başlıklar
| .. |
Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi

Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Meryem Eken, kadınlarda günlük yaşam sırasında istemsiz olarak ve aniden idrarın tutulamamasının idrar kaçırma olarak tariflendiğini belirtti ve kadınlarda idrar kaçırma nedenleri ve tedavileri hakkında bilgi verdi.
İdrar kaçırmanın, hastalarda günlük yaşamı ve normal aktiviteleri etkileyecek oranda yüksek olabileceğini ve hastaların günlük yaşantısında kısıtlama ve fonksiyon kaybına sebep olabileceğini aktaran Eken,  “Yaşam kalitesini düşüren iş ve sosyal hayatı da olumsuz etkileyen bu durumda,  doğru teşhis ve tedavi ile kişinin normal yaşantısına dönmesi sağlanmalıdır. Hastaların bu durumun farkında olarak uzman yardımına başvurmaları sağlanmalıdır.” dedi.

 

Yrd. Doç. Dr. Meryem Eken, idrar kaçırma çeşitlerini belirtti, 

 

1.    Stressİnkontinans ; Gülme, öksürme, hapşırma, egzersiz yapma, yürüme, merdiven çıkma veya ağır bir eşya kaldırırken idrar kaçırılıyorsa bu ismi alır.

 

2.    Urge ( Acil) Tip inkontinans :  İdrar yapmaya yetişilemeden idrar kaçırılıyorsa bu ismi alır.

 

3.    Mikst Tip İnkontinans: Yukarıda sayılan her iki tipin birlikte olduğu idrar kaçırma şeklidir.

 

 

Yrd. Doç. Dr. Meryem Eken, “Obezite, ilerleyen yaşa bağlı östrojen desteğini kaybeden kadın genital sistemi, kalıtımsal, sık sık tekrar eden kabızlık, Tekrar eden kronik idrar yolu enfeksiyonları , iri bebek yada zor doğum yada çok doğum  öyküsü olması ve kontrolsüz şeker hastalığı, kronik öksürük, astım veya KOAH  gibi kronik solunum yolu hastalıkları önde gelen inkontinans nedenleri arasında sayılabilir.” sözleriyle başlıca nedenler hakkında bilgi verdi. 

 

Tedavi Yöntemleri

 

Tedavinin öncelikle idrar kaçırmaya sebep olan ikincil faktörlerin ortadan kaldırılması ya da minimalize edilmesi ile başlanılmasına dikkat çeken Eken, “Menopozla ilişkili östrojen yetersizliğine bağlı dokularda gelişen atrofi ( incelme, yetersizlik) durumları ise yerine koyma tedavileri ( lokal yada sistemik) uygun şekilde tedavi edilmelidir.” dedi ve obezite, sigara kullanımı kafeinli içecek alımının kısıtlanması sağlanarak hayat tarzı değişikliklerinin sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

 

Kegel Egzersizleri: 

 

Yrd. Doç. Dr. Meryem Eken, Pelvis denilen bölgenin idrar torbası rahim ve yumurtalıklarımızın durduğu ve bunların yapısal desteğini sağlayan çok sayıda kas ve bağ dokusunun bulunduğu bir bölge olduğunu,  bu kısmın aynı zamanda üretra denen idrar yapımının son kısmını da desteklediğini,  bu bölgedeki kasların eğitiminin idrar yaparken, bu bölge kaslarının sıkılması ile idrar akımının durdurulması ve bir süre tutulması ile sonra tekrar gevşetilmesi ile olduğunu aktardı ve “ Bu kas grupları bir uzman tarafından hastaya öğretilmesinin ardından gün boyu 200 kere kasılmalı ve gevşetilmelidir. 5 yavaş, 5 hızlı hareket günde en az 5 kere yapılmalıdır. Hamilelik süresincede en az 3 kez yapılmalıdır ve doğum sonrası da minimum 10 kez yapılmalıdır. Bu tip tedavi özellikle yukarıda tariflenenurge ( acil ) tip inkontinans da tedavinin önemli bir parçasıdır. ” şeklinde konuşarak kegel egzersizleri hakkında bilgi verdi.

 

İlaç Tedavisi 

Eken, ilaç tedavisinin konunun uzmanı kadın doğum ya da üroloji hekimleri tarafından hasta değerlendirildikten sonra uygun görülen hastalara verilerek sağlanabileceğini belirtti.

 

Cerrahi Tedavi 

 

 Konunun uzmanı kadın doğum hekimi veya bu konuda deneyimli ürologlar tarafından doğru endikasyon konulmuş hastalarda cerrahi tedavinin tercih edilmesi gerektiğini aktaran Eken, “Cerrahi tedavi özellikle yukarıda anlatılan stressstip idrar kaçırmada tercih edilen üretra denilen idrar yolunun son kısmını desteklemeye yönelik yapılan ameliyatları içermektedir. Bu ameliyatlar ile hastalar yüzgüldürücü sonuçlar almakta ve hayat kaliteleri ciddi şekilde artmaktadır.” şeklinde konuştu.

 

Bu tarz şikayetleri ve semptomları olan hastaların bundan utanmaması ve bunun tedavi edilebilir bir sağlık problemi olduğunu bilmeleri gerektiğine dikkat çeken Eken, “Bu tarz şikayetleri olan hastalar Kliniğimize başvurarak bu konuda bilgi alabilir ve tedavi yöntemleri konusunda bilgilendirilme talep edebilirler.” sözleriyle açıklamalarına son verdi.

 

Hazırlayan: Ezgi Toygar- Zeynep Şule Yüksel

 

Dahili: 2534  - 2599

 

 

 

 

 

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018