ana sayfa link
Sağlık Rehberi

Kanseri Anlamak


Diğer Başlıklar
| .. |
Kanseri Anlamak

Hastanemiz Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sabri Barutca, kanseri vücudumuzu oluşturan hücrelerin genetik yapı ve fonksiyonlarının bozulması sonucunda kontrolsüz bir şekilde büyümeleri ve bölünerek çoğalmaları sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olarak belirtti ve kanser hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

 

Kişinin kalıtsal olarak ne kadar fazla kanserle ilişkili genetik bozukluk (anomali) ile doğarsa hücrelerinin kansere dönüşümünün de o kadar kolay ve erken olduğunu, bu yönden özellikle yakın akrabalarında çok sayıda ve erken yaşta ortaya çıkan kanser öyküsü risk anlamı taşıdığını aktaran Barutca, “Sağlıklı bir insan hücresine genetik hasar verebilen sigara, alkol, güneş ışınları, radyasyon, viruslar, toksinler, çeşitli kimyasal ve fiziksel maddeler gibi etkenler de kanser oluşumunu destekler. İmmün sistem yabancı maddelere tepki verir. Kanser hücresi onu kansere dönüştüren etkene (örneğin viruslar) ait yabancı antijenler taşıyorsa immün sistem hücreyi ortadan kaldırır, aksi halde kanser hücresini tanımaz.” sözleriyle risk faktörleri hakkında bilgi verdi.

 

Kansere yalnızca kanserli dokulardan alınan parçanın (biyopsi) patolojik analizi ya da kanser hücrelerini barındıran vücut salgı ve sıvılarının sitolojik incelemesi ile kesin tanı konulabileceğini, aksi halde pek çok hastalık ve iyi huylu tümörün kanser ile karıştırılarak hastalara yanlış teşhis konabildiğini ifade eden Barutca,  “Tanı sonrasında klinik muayene, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve pozitron emisyon tomografisi gibi gelişmiş metotlarla "evreleme" yapılarak kanserin yaygınlı belirlenir. Kanser hücresinin köken aldığı organ ve dokulardan kan ve lenf damarları gibi yollarla farklı doku ve organlara göç etmesine metastaz denir. Metastaz varlığı ileri evre kansere işaret eder ve tedavi başarısını düşürür.” evreleme ve metastas hakkında bilgi verdi.

 

Kansere Ne Kadar Erken Tanı Konursa, İyileşme Olasılığı Da O Kadar Artar

 

Sağlıklı bireylerde kanser taramaları yapılmasının önemine dikkat çeken Barutca,  “Özellikle cilt, rahim ağzı, meme, kolon (kalın barsak) ve prostat kanserlerine erken tanı konabilmektedir. Erken tanıda cerrahi tedaviler önem kazanır. Kanser cerrahileri ileri uzmanlık merkezlerinde yapılmalıdır. Radyoterapi radyasyon kullanılarak yapılan kanser tedavisidir. Hem erken evrede cerrahi tedavilere yardımcı ya da alternatif olarak, hem de ileri evrelerde hastalarda palyasyon (kanser şikayetlerini azaltma) amacıyla kullanılır.” dedi. 

 

Prof. Dr. Sabri Barutca, kanser tedavisinde en sık ve geleneksel olarak kullanılan ilaçların kemoterapi ajanları olduğunu, bunlar yüzlerce farklı yapı ve etki mekanizmasına sahip hücre zehirleri olduğunu aktardı ve “Kemoterapi sağlıklı ve kanserli hücrelerde hücre hasarı oluşturur, sağlıklı hücreler kendilerini onarabilir, kanser hücrelerinde ise tamir fonksiyonları bozuktur, tedavi etkisiyle harap olurlar. Kemoterapi erken teşhiste de mikroskopik kalıntı hücrelerin yok edilmesi ile iyileşme (kür) şansını arttırır. Kanser hücrelerindeki bazı antijenler veya hedeflere karşı geliştirilen küçük moleküller, antikor ve aşılar aracılığıyla yapılan yeni nesil tedavilere immünolojik-biyolojik ve hedefe yönelik (akıllı) tedaviler gibi adlar verilir. Bazı meme, rahim ve prostat gibi hormonlarla kontrol edilen kanserlerin tedavisinde de hormonal tedavi ajanları kullanılır.” Sözleriyle tedavi yöntemleri paylaşarak açıklamalarına son verdi.

 

Hazırlayan: Ezgi Toygar- Zeynep Şule Yüksel

 

Dahili: 2534  - 2599

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018