ana sayfa link
Sağlık Rehberi

Anne Sütü ve Emzirme


Diğer Başlıklar
| .. |
Anne Sütü ve Emzirme

Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Meryem Eken,  anne sütünü bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen doğal bir besin olarak belirtti ve anne sütü emzirme hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

 

Emzirmenin hem anneye hem de bebeğe oldukça faydası olduğunu aktaran Eken, emzirmenin yararlarını paylaştı:

•    Doğumdan sonra annenin göğsüne konan bebek tanıdık olduğu annenin kalp atışı, sesi ve teninin sıcaklığı ile sakinleşir. Bu şekilde dünyaya daha rahat uyum sağlar.

•    Anne sütünü sindirmek kolaydır, bu yüzden karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.

•    Anne sütü bebeklerin ihtiyaçlarına göre günün her saatine göre değiştiği gibi bebek büyüdükçe de bilişimi farklılaşır. Bu sayede bebeğin her türlü gereksinimi anne sütüyle karşılanmış olur.

•    Her zaman erişilebilinir, temiz ve uygun ısıda bulunur.

•    Doğumdan sonraki 3-4 gün boyunca gelen sarımsı ve kıvamlı süte ağız sütü (kolotrum) denir. bu süt, bebeği enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği olan antikor denilen doğal aşı maderlerini içerir ve bebeği ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklara karşı korur. 

•    Anne sütü ile beslenmiş çocuklara astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklar daha az görülür. 

•    Emziren annelerin rahmi, doğumdan sonra, daha kısa bir sürede küçülür ve kan kaybı daha az olur.

•    Emzirme, annede meme ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.

 

Yrd. Doç. Dr. Meryem Eken,  her gebe kadının vücudunda, hamilelik süresinde bebeğini emzirebilmesi için gerekli değişimler olduğunu belirtti ve “ Her anne emzirme yeteneğine sahiptir. Göğüs ölçüsü, hiçbir şekilde emzirmenin başarısı ya da üretilen sütün miktarı için belirleyici değildir. Ayrıca, yassı ve içe dönük meme uçları, bebeğin meme başından değil, memenin kahverengi kısmından emmesi nedeniyle bir engel oluşturmaz. Anne ve bebeğin -, en iyi beslenme ritmini yakalamaları için sessiz ve çok az stresli bir ortama gereksinimleri vardır. Tüm bunlara rağmen emzirmeyle ilgili sorun olursa hastanemizde danışmanlık hizmeti verilmektedir.”sözleriyle bilgi verdi. 

 

Neden emzirmelisiniz?

Yrd. Doç. Dr. Meryem Eken, doğru emzirme yöntemi, anne ve bebek için doğru duruş ve yapılması gerekenleri paylaştı.

Doğru bir emzirme için bebeği göğsünüze doğru yaklaştırmalısınız. Bebeğin başı ve vücudunun aynı doğrultuda düz bir hat üzerinde olmasına dikkat edin. Bebeğin ağzını açmasını sağlamak için meme başını bebeğin ağzına değdirin. Bu hareket bebeğin emme refleksini harekete geçirecek ve bebek ağzını açacaktır.

 

Bebek ağzını açar açmaz tüm kahverengi halka ağzına girecek şekilde memeyi yerleştirin.

 

 Bebeğin alt dudağı dışa bakıyorsa, çenesi göğsünüze yapışmışsa ve kahverengi halka hemen hemen görünmüyorsa memeyi doğru şekilde almıştır.
 

 

Hafif yan yatar biçimde sırtınızı ve omzunuzu bir yastıkla destekleyiniz. Kolunuzu bebeğinizin başının arkasından geçirerek onun vücudunu, diğer elinizle de memenizi destekleyiniz. Bebeğinizin sırtına bir yastık koyunuz, ağzı meme ucuna gelecek şekilde yanınıza yatırınız. Bu pozisyon sezaryen doğum yapan ve geceleri emziren anneler için idealdir.
 

 Bu pozisyonda sırtınızı destekleyen rahat bir koltuğa oturun. Memenizi elinize C şeklinde tutarak destekleyin. Bebeğinizin yüzü, karnı ve dizleri size dönük biçimde memenize dayayın. Bebeğinizin başı dirseğinizin çukur kısmında bulunmalıdır. Kolunuzun yorulmaması için gerekirse bir yastıkla destekleyin. 

   

Bebeğinizi, emzireceğiniz memenin aksi tarafındaki kolunuzun içine yatırın. Bebeğinizin vücudu size dönük ve meme hizasında olmalıdır. Bu şekilde bebeğinizin başını daha rahat kontrol edersiniz. Memeyi yakalama problemi olan, küçük veya erken doğan bebek için idealdir.

   

Bebeğinizin bacaklarını koltuğunuzun altından sarkıtın. Bebeğinizin başını elinizle destekleyin, gerekirse elinizin altına bir yastık koyun. Bu tutuş memenizin kontrolü ve bebeğinizin emişi açısından kolaydır. İkiz bebeği olan anneler için idealdir.
   

Emzirme Sıklığı ve Süresi 
 

Yrd. Doç. Dr. Meryem Eken,  emzirmenin doğumu izleyen ilk yarım saat içerisinde başlatılması gerektiğini, bu şekilde süt üretiminin de başlatılmış olacağını belirterek emzirme sıklığı ve süresi hakkında bilgi verdi.
 Bebeğinizle 24 saat aynı odayı paylaşarak, her istediğinde emzirmelisiniz. Bebeğiniz memeyi tamamen bırakana kadar emzirmeye devam edin, eğer o memedeki süt bitmiş ve bebeğiniz halen emmek istiyorsa diğer memeye geçin. Genelde bebekler ilk emdikleri memeden ihtiyaçlarının %90’nını karşılarlar. Diğer memeyi ise tamamen boşaltmadıkları için bir sonraki emzirmede öncelik son emzirilen memeden olmalıdır. He beslenmeden sonra bebeğinizi omzunuza yatırarak, sırtına yapacağınız masajla gazını çıkarın.
 

 Meme Başlığı Temizliği
 

Meme ucundaki küçük noktacıklardan koruyucu bir madde salgılandığını,  bu yağlı maddenin meme başının yumuşak kalmasının sağladığını ,  anne sütü mikroplara karşı koruyucu pek çok madde içerdiğinden bebeğin memeden mikrop kapması mümkün olmadığını belirten Eken, meme başlığı temizliği hakkında bilgi verdi.
 

Her emzirmeden sonra memenizi temizlemeniz gerekmez.  Meme başınızı sabunla yıkamayın ya da bikarbonatlı su ile silmeyin. Bu uygulamalar kuruma ve çatlaklara yol açabilir. Günde bir kez duş almanız yeterlidir. Her emzirmeden sonra sütünüzden biraz sıkıp sütle ıslatabilirsiniz, böylece meme başı yumuşak kalır. 
   

Sütün Sağılması ve Saklanması
 

Sütün fazla olduğu zamanlarda aşırı süt birikmiş memeyi rahatlatmak, memeyi iyi ememeyen bebeği beslemek, çalışan anneyseniz sütünüzü bırakabilmek için sütünüzü, ağzı geniş temiz bir bardak sütün sağılabileceğini aktaran Eken, sütün sağılması ve saklanması hakkında bilgi verdi.

 

 Bunun için baş işaret parmağınızı ‘C’ şeklinde memenizin ucundaki kahverengi halkanın üstüne yerleştirin, göğüs duvarına doğru bastırın ve bırakın. Bu işlemi elinizi meme etrafında döndürerek tekrarlayın.
 

Sağılmış olan anne sütünü oda ısısında 8 saat, buzdolabında 24 saat, buzlukta 3 hafta, derin dondurucuda 6 ay saklayabilirsiniz. Sıcak su dolu bir kabın içine donmuş anne sütünü koyarak çözülmesini sağlayabilirsiniz. Asla ocakta ısıtarak çözdürmeyiniz. 

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

 

Dahili: 2599 - 2534  

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018