ana sayfa link
Sağlık Rehberi

PRP, Botulinum Toksin Ve Dolgu Uygulamaları


Diğer Başlıklar
| .. |
PRP, Botulinum Toksin Ve Dolgu Uygulamaları

Hastanemiz Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Saime İrkören PRP, Botulinum Toksin ve Dolgu Uygulamaları hakkında bilgi verdi.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde son 15- 20 yıldır yara iyileşmesi, kardiovasküler cerrahi, diş hekimliğin ve birçok ortopedik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. FDA onaylı olarak uygulanmakta olan prp tedavisi ülkemizde son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Hastanın kendi kanından alınarak uygulanması nedeniyle hiçbir yan etkisi olmaması, kanla bulaşan hastalık riski taşımaması ve kolay uygulanabilir olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Dolgu amacıyla kullanılan diğer ürünlere kıyasla en önemli farklılığı kimyasal veya sentetik hiçbir katkı maddesi içermemesi, hastanın kendi kanından steril koşullarda hazırlanması ve tamamen kişiye özgü olmasıdır. Estetik cerrahideki en önemli kullanımı yüz, boyun dekolte, el gençleştirme ve saç destek tedavileridir.

 

PRP nin AÇILIMI NEDİR?

 

PRPnin açılımı platelet rich plasma dır. Yani trombositten zengin plazma anlamına gelir. Trombositler kanımızdaki en küçük hücreler olup pıhtılaşma ve yara iyileşmesinde en önemli rolü oynarlar. Ayrıca vücuttaki hasarlı damarları ve diğer dokuları onarmakla görevli büyüme faktörlerini içerirler. Bu uygulama ile hedef bölgeye, kan dolaşımından çok daha fazla yoğunlukta platelet ve içeriğindeki büyüme faktörleri taşınmış olur. Birçok büyüme faktörünün salgılanmasıyla beraber özellikle kollajen oluşumu artar ve böylece ciltte çok daha dolgun ve genç görünüm elde edilmiş olur. Sadece yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal döngülerini destekler. Kırışıklıkları sadece deriyi doldurarak değil aynı zamanda “gençleştirerek” giderir

 

PRP NASIL HAZIRLANIR VE UYGULANIR?

 

PRP uygulaması, kişiden alınan az miktardaki kanın santrifüj edildikten sonra trombositten zengin plazma olarak ayrıştırılması ve bu elde edilen trombositten zengin plazmanın aynı kişiye enjeksiyon yoluyla uygulanmasını temel alır. Gençleştirme uygulamalarında asıl amaç yara iyileşmesinin yoğunluklu bir şekilde taklit edilmesidir aslında. Kandaki yoğunluğundan çok daha yüksek yoğunluktaki trombositlerin cilde verilmesiyle beraber gençleşme süreci de başlamaktadır. Uygulanacak alana sürülen lokal anestezik içerikli kremler sayesinde hemen hemen ağrısız bir şekilde işlem gerçekleştirilir. İşlemin süresi 20 dakika kadar olup işlem sonrasında günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Uygulamadan hemen sonra etkinliği görülmeye başlar ve 7-10 gün içerisinde etkinlik tam olarak oturmuş olur.

 

PRP KAÇ SEANS UYGULANIR?

 

Kişiye göre değişmekle beraber 2-4 hafta arasında uygulanacak 3-4 seans uygulamayla oldukça kalıcı ve başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Yüz, boyun, kollar, eller, bacak içleri ve dekolte gibi vücut bölgelerinde gençleştirmeyi sağlamak için ayrıca yıllarca UV ışınlarına maruz kalmaya bağlı; deri kırışıklarının düzeltilmesi, lekelerin azaltılması, çöküklerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın geri kazanılması amaçlı uygulanabilir. Saç dökülmesi tedavisinde tek başına kullanılabildiği gibi, diğer yöntemlere yardım amaçlı olarak da uygulanabilir.

 

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018