ana sayfa link
Sağlık Rehberi

Doç. Dr. Hakan Erpek ERCP Uygulamasını Anlattı


Diğer Başlıklar
| .. |
Doç. Dr. Hakan Erpek ERCP Uygulamasını Anlattı

Hastanemiz Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Erpek, ERCP uygulaması hakkında yaptığı açıklamada, uzun açılımı Endoskopik Retrograd Kolanjio Pankreatografi kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltma ile anılan ERCP işlemini safra ve pankreas kanallarını tıkayıcı hastalıkların kesin tanısını koyma ve tedavisini yapmak için geliştirilmiş bir yöntem olarak tanımlarken,  safra ve pankreas yollarını içine alan çeşitli iltihabi hastalıklar ve cerrahi veya dış travma sonrası bu bölgede gelişen hasarın tespiti ve tedavisi için de kullanıldığını belirtti ve “Bu gibi işlemler kullanıma girmeden önceki yıllarda riskli ve uzun ameliyatlar gerekirken günümüzde bu gibi durumlarda artık ameliyatlar sadece ERCP tekniğinin yetersiz kaldığı zaman gerekmektedir.” diyerek ERCP’nin önemine vurgu yaptı.

 

Doç. Dr. Hakan Erpek uygulamayı, “ERCP özel tasarlanmış bir endoskobun kullanılmasıyla, bir ameliyata kıyasla çok daha hafif bir anestezi altındaki bir hastanın on iki parmak barsağında bulunan ana safra kanalı (bazen pankreas kanalı) içine radyolojik olarak görülen bir ilaç verilerek grafisinin çekilmesi işlemidir. Tıkanıklık saptandığında kanal girişinin genişletilerek bu nedenin aynı seansta ortadan kaldırılması mümkündür Böylece, bu durumdaki hastaların karnını açarak riskli ve uzun dönemde istenmeyen sonuçları olan bir ameliyata gerek kalmamaktadır.” sözleriyle anlattı.

ERCP işleminin en sık ultrason veya magnetik rezonans görüntülemesi (MR)gibi radyolojik olarak safra kanallarında taş saptanan olgularda uygulandığını, bu hastalarda şiddetli karın ağrısı, ve sarılık da bulunabildiği aktaran Erpek, “Ayrıca, sarılığa neden olan safra ve pankreas başı tümörlerinin kesin tanısı ve/veya tıkanıklığın açılmasını için safra kanalına stentlemeyapılması mümkündür. Safra kesesi ameliyatlarından sonra nadiren de olsa görülebilen safra kaçaklarının yerini saptamada ve bazı vakalarda düzeltici bir ameliyata gerek kalmadan tedavisi için de ERCP işlemi kullanılır. Safra ve pankreas salgılarını ihtiyaca göre barsağa bırakan Oddisfinkterinin ağrıya neden olan spazmı da ERCP ile düzeltilir. Akut veya kronik pankreatit hastalarının bazılarında da ERCP işlemi tedavi edici olabilir.” şeklinde konuşarak ERCP’nin uygulandığı rahatsızlıkları aktardı.

 

Ameliyat gerektirmeyen bir işlem olmasına rağmen ERCP işlemi sonrası ciddi riskler olduğunu belirten Erpek, bu riskleri ve ortaya çıkmaları durumunda yapılacakları şu sözlerle paylaştı; “İşleme bağlı olarak pankreatit gelişmesi, barsak delinmesi ve kanama gibi sonuçlar % 10 kadar olguda ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonlar ortaya çıkarsa çeşitli uzun süreli ilaç tedavisi, ilave endoskopik veya radyolojik girişimler ve ameliyat gerekebilir. Hastanede yatış süresinde uzaması veya yoğun bakım tedavileri gerekebilir. Bu komplikasyonların ortaya çıktığı olgularda %3 civarında ölüm dahi görülebilir.”

 

Doç. Dr. Hakan Erpek,ERCP işleminin 40 yılı aşkın bir süre önce tıpta kullanımının  kabul görmesine rağmen teknik donanım maliyeti, eğitim ve öğrenme sürecinin zorluğu ve sayıları az olan tek bir uzmanlık grubunun hakimiyetinde olması nedeniyle ülkemizde yayılmasının yavaş geliştiğini ifade etti ve “Aydın çevresindeki tüm illerde özel veya resmi kurumlarda birden fazla ekip tarafından gerçekleştirilmektedir. Hastanemizde Genel Cerrahi Anabilim dalı bünyesinde ERCP ünitesi bulunmakta ve iki yılı aşkın bir süredir hastalarımıza hizmet vermektedir."  Daha önce Aydın’da ERCP gereken hastaların tümü sürekli çevre illere gönderilmek zorunda idi. Gidemeyen veya gittikleri yerde yoğunluktan kısa sürede hizmete ulaşamayan hastalar ameliyat olmak zorunda kalmaktaydılar. Artık bu gerekçeyle hastaların başka illere gitme gereği kalmamıştır. Halen ameliyathanede kurulu ünitede şimdilik her gün sabahtan öğlene kadar olan sürede ERCP işlemi yapılabilmektedir. Genel Cerrahi polikliniğinde dış merkezlerde endikasyon konarak sevk edilmiş hastalar görülüp veya yatırılıp aynı akşam çekilen MR sonucunda ERCP gereği saptanan olgular gerekli işlem öncesi hazırlıkların da aynı gece yapılmasıyla sabah ERCP işlemine alınmaktadır. ERCP hastalarının birçoğuna acil veya yarı acil bir durum olması nedeniyle randevu işlemi uygulanmaz ve bu işlem en kısa sürede gerçekleştirilmektedir.” dedi.

 

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018