ana sayfa link
Sağlık Rehberi

Saç Dökülmesi (Alopesi)


Diğer Başlıklar
| .. |
Saç Dökülmesi (Alopesi)

Saçların ve vücut kıllarının kişisel ve ırksal özelliklere göre farklı yapı, renk ve dağılım özelliğine sahip olduğunu belirten Fakültemiz Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. F. Göksun Karaman, “alopesi”yi (saç dökülmesi), saçların veya kılların dökülerek azalması ya da kaybolması olarak tanımladı. İnsanların psikososyal imajı için güçlü bir role sahip olan saçların kaybı durumunda kişilerin yoğun stres hissederek çare aramaya yönlendiğini belirterek, saç dökülmesi ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

 

Her bir saç telinin diğer saçlardan bağımsız bir yaşam döngüsü olduğunu belirten Prof. Dr. F. Göksun Karaman, “Her bir saç teli yıllar süren bir büyüme ve uzama dönemi sonrasında bir müddet dinlenir ve sonra dökülür ancak bu dökülme tüm saç tellerinde aynı zamanda olmadığı için saç yoğunluğunda azalma olmaz ve bu kayıplar fark edilmez. Normal şartlarda, her gün yaklaşık olarak 50-100 arasında saç teli dökülür. Saç dökülmesinin arttığı normal dışı durumlarda ise dökülen saçlar tarak, lavabo veya banyo küvetinde fark edilmeye başlar ve sonuçta saçların tamamen kaybedilme endişesi belirir. Neden olan faktörlere bağlı olarak hızlı veya yavaş şekilde saç yoğunluğu azalır ve saçlarda farkedilir şekilde açılma oluşur.” şeklinde konuştu.

 

Saç dökülmelerinin birçok nedeni olabileceğini, bu nedenler arasında en sık stres, uygunsuz zayıflama diyetleri, vitamin eksiklikleri, anemi (kansızlık), hormonal değişiklikler, çeşitli deri hastalıkları, sistemik hastalıklar ve bazı ilaçların rol oynadığını aktaran Prof. Dr. F. Göksun Karaman, saç dökülmelerinde özellikle ortaya konması gereken bulgunun saç köklerinin kalıcı olarak hasarlanıp hasarlanmadığı olduğuna dikkat çekti ve “Saç kökleri kalıcı olarak bu durumdan etkilenmemiş ise bu tür alopesi, nedbesiz veya diğer adı ile skatrizsiz alopesi olarak sınıflandırılır ve bu durumda yapılacak tedaviler ile saçların tekrar uzaması mümkün olur. Yukarıda sayılan nedenlerin dışında skatrizsiz alopesilerin en önemli nedenlerinden birisi de androgenetik alopesidir. Bu tür saç kaybı kalıtsal faktörlerin ve hormonların etkisi ile oluşur ve hem erkeklerde, hem de kadınlarda ortaya çıkabilir.” dedi.

 

Prof. Dr. F.Göksun Karaman, saçların bir bölgeden mi, yoksa yaygın olarak mı döküldüğü, saçların döküldüğü deri bölgesinin özellikleri, saç köklerinin durumu, başka hastalık birlikteliğinin var olup olmadığı, hastanın yaşı gibi pek çok faktörün göz önünde tutularak hastaların değerlendirilmesi gerektiğini aktardı ve hangi tür saç dökülmesi olduğunun saptanmasının, doğru tanı ve etkili tedavi yöntemini belirlemek açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

 

Tedavide önceliğin nedeni ortaya çıkarmak ve bu nedene yönelik tedavilerin belirlenmesi olduğunu belirten Prof. Dr. F. Göksun Karaman, “Belirli bazı deri hastalıklarında saç dökülmesine yönelik olarak sürme ilaçlar, saçlı deriye ilaç enjeksiyonları, bazı sistemik ilaçların oral olarak kullanılması veya ışık tedavisi (fototerapi) kullanılabilmektedir. Bu tedavilere ek olarak saç dökülmesinin durdurulması ve azalan saçların yerine yenilerinin hızla kazanılması için pek çok tedavi yöntemi kullanılabilmektedir. Saçların ihtiyacı olan kimyasal maddelerin saça tekrar kazandırılmasında çeşitli losyonlar, bazı ek gıda takviyeleri, mezoterapi ve PRP yöntemleri de kullanılabilmektedir.” şeklinde konuşarak tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

 

Prof. Dr. F. Göksun Karaman, saç dökülmesinin tipi, nedenleri ve uygun tedavinin seçilmesi için bir dermatoloji uzmanına başvurmak gerektiğine, bazen çözümün çok basit olabileceğine dikkat çekerek konuşmasına son verdi.

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018