ana sayfa link
Sağlık Rehberi

Çocuklarda Akut Romatizmal Ateş Kalbi Etkiliyor


Diğer Başlıklar
| .. |
Çocuklarda Akut Romatizmal Ateş Kalbi Etkiliyor

Hastanemiz Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Semiha Terlemez, akut romatizmal ateş hastalığının en korkutucu özelliğinin kalbi etkilemesi ve kalpte kalıcı hasar bırakması olduğunu belirterek, hastalığın belirtileri ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi.

 

Akut romatizmal ateşin basit gribal enfeksiyon zannedilen, streptokok mikroorganizmasının sebep olduğu boğaz enfeksiyonlarından sonra görülen bir hastalık olduğunu, kalp ve kalp kapaklarında oluşturduğu hasarın kalp yetmezliğine kadar ilerleyen bir sonuca neden olabildiğini aktaran Terlemez, “Hastalık kendisini genellikle diz ve diğer eklemlerin ağrısı şeklinde gösterdiği için akut eklem romatizması, hastaların ve hasta yakınlarının aklına gelmiyor ve bu hastalar en çok ortopedi bölümü olmak üzere yanlış bölümlere gidebiliyorlar. Bu da hastanın doğru tedaviyi alması için geçen zamanı uzatıyor ve tedavi başarısını olumsuz etkiliyor.” sözleriyle hastalığı doğru tanımanın önemine dikkat çekti ve “Özellikle diz, dirsek ve ayak bileği eklemlerinde, ağrı, şişlik ve bu ağrının gezici özellikte olması akut eklem romatizmasını akla getirmeli ve bu hastalar çocuk kardiyoluğuna başvurmalılar.” diyerek hastalığın belirtilerini paylaştı.

 

Yrd. Doç. Dr. Semiha Terlemez, özellikle 5-15 yaş arasında olup kış ve ilkbahar aylarında eklem ağrıları olan çocukların bu açıdan değerlendirilmesi gerektiğini, hastalığın bu mevsimlerde görülme sıklığı arttığı için hem hekimlerin hem de ailelerin bu konuda daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizerek, doğru ve uygun tedavinin alınması için hastaların mutlaka kalp değerlendirmelerinin yapılması gerektiğini, hastalıkta doktorun ön gördüğü tedaviye hastanın uyumu  ve uzun süreli takibin oldukça önemli olduğunu vurguladı.

 

Tedaviye uyum gösterildiği takdirde hastalığın ve kalp etkilenmesinin iyileşmesinin mümkün olduğunu aktaran Terlemez, “Boğaz enfeksiyonu geçiren her yüz çocuktan ikisinde akut romatizmal ateş gelişmektedir bu oran toplumun genelinin boğaz enfeksiyonu geçirme sıklığına bakıldığında oldukça yüksektir. Özellikle ailelerinde akut romatizmal hastalık geçirmiş birey olan kişiler daha yüksek risk altındadır.” diyerek risk unsurlarına dikkat çekti.

 

Yrd. Doç. Dr. Semiha Terlemez, “Çocuk yaşlarda uygun tedavi edilmeyen hastalar ileride kalp kapak değişim ameliyatlarına kadar ilerleyen bir sürece giderler.” sözleriyle doğru ve erken tedavinin önemine dikkat çekerek açıklamalarına son verdi.

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018