ana sayfa link
Sağlık Rehberi

Eklem Romatizmalarına Yönelik Çözümler


Diğer Başlıklar
| .. |
Eklem Romatizmalarına Yönelik Çözümler

Hastanemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon /Algoloji (Ağrı) Bilim Dalı Başkanı  Prof . Dr. Ömer Faruk Şendur  romatizmal hastalıkların tedavisinde eklem rahatsızlıkları ile ilgili uygulamaları anlattı.

 

Eklem romatizmalarının  sık görülen hastalıklar olduğu ve hastaların günlük yaşamını oldukça fazla etkilediğini belirterek; bu hastalıkların tedavilerinde verilen  ilaçların her zaman yeterli ve etkin olamadığını, bu durumda hedefe yönelik yapılan tedavilerin önem kazandığını aktaran Prof . Dr. Ömer Faruk Şendur, eklem içine ilaç veya bazı maddelerin verilmesi olarak özetlenebilecek “İntraartiküler Tedaviler” in bu anlamda önem kazandığını ifade etti ve “Geleneksel olarak dışarıdan göz kararı ölçümlere dayanan bir tarzda uygulanan bu tedaviler maalesef her zaman başarıya ulaşamamaktadır. Görüntüleme ile ilgili teknolojik gelişmelerle birlikte bu tedaviler artık skopi (bir tür x ışını ile görüntüleme)  veya ultrason (Ses dalgası ile) eşliğinde  yapılmaya başlandı. Ancak skopi altında yapılan işlemlerin de radyasyon riski taşıması ve göreceli pahalı olması nedeniyle hastalar daha emniyetli ve risk taşımayan yöntemi yani ultrason eşliğinde yapılan tedavileri tercih etmektedirler.” sözleriyle bu tedavilerin önemini belirtti.

 

Prof.Dr.Ömer Faruk Şendur, Hastanemizin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon /Algoloji (Ağrı) biriminde romatizmal hastalıkların tedavisinde önemli bir yeri olan ekleme yönelik uygulamaların, artık radyasyon riski olmayan ultrason eşliğinde yapıldığını belirtti. Bu yöntemle hastaların eklem içi veya çevresine, PRP, Proloterapi ve kortizon gibi uygulamaların emniyetle yapılarak romatizmal hastalıkların tedavi edildiğini aynı zamanda hastaların bir saati bulmayan bir sürenin sonunda da evine gönderildiğini ifade etti.

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  

 

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018