ana sayfa link
Sağlık Rehberi

Bant Tedavisi ( Kinesiotaping ) Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır


Diğer Başlıklar
| .. |
Bant Tedavisi ( Kinesiotaping  ) Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır

Hastanemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Ağrı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, bant tedavisi (Kinesiotaping) uygulamasının ne olduğu ve hangi rahatsızlıklarda kullanılabileceğini anlattı.

 

Dr.Şendur Bant tedavisinin ilk defa Amerikalı Japon asıllı Kenzo Kase tarafından bulunduğu ve günümüzde sık kullanılan popüler bir tedavi tekniği olduğunu ifade ederek dünyada kas iskelet sistemi hastalıklarında ve bazı nörolojik hastalıklarda oldukça yaygın kullanıldığını belirtti. Ancak bu uygulamanın tek başına değil, asıl tedavilerin yanında ve destek amaçlı kullanılması gerektiğini özellikle vurguladı. Bu uygulamanın bazen de özellikle sporcularda, spor yaralanmalarından korunmak amaçlı da kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

 

Kinezyotapingi ilk kullanan Doktor Kenzo Kase göre; kaslarla benzer özellikleri taşıyan bu bantların uygulanmasıyla, zedelenme ve aşırı kullanım sonrası bozulan kas esnekliği sağlanabilir, bunun ardından da analjezi ve fonksiyonların arttırılabildiği ifade edilmekte.

 

Kinozyolojik bantlamanın, cilt ve cilt altı dokusunu yukarıya çekerek bölgesel kan dolaşımını arttırdığını, uygulandığı tekniğe göre de kas dokusuna destek olduğunu, eklem stabilizesini arttırdığını ve eklem hareket açıklığını kolaylaştırdığını aktaran Dr. Şendur, bunların sonuncunda tedavinin uygulandığı alanda doku beslenmesini arttırarak,  eklem çevresini güçlendirdiği, sonuç olarak da hareketin kolaylaştığını ifade etti.

Nerelerde Kullanılır?

Kinozyolojik bantlamanın, hem kaslara hem de eklem ve eklem çevresiyle ilişkili yapılara yönelik oluşan bozuklukların tedavisinde etkin bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Dr.Şendur, “Boyun, sırt ve bel ağrısı, yumuşak doku ağrısı, duruş bozukluğu, eklem instabilitesi, spor yaralanmaları kas güçsüzlüğü”  gibi durumlarda sık kullanılan bir yöntem olduğunu ifade etti.

 

Uygulamaların bilinçli ve bu konuda eğitim almış hekimler tarafından yapılması gerektiğini, yanlış endikasyonlarla yapılan uygulamaların yarar yerine zarar sağlayabileceğini vurgulayan Şendur, “Tedavinin genelde 3-4 gün arayla ve birkaç seans şeklinde uygulanması gerektiği, ancak gerektiğinde tedavinin uzatılabileceğini” vurgulayarak, bant uygulamasının bilinen hiçbir yan etkisinin olmadığını ifade etti ve sözlerini tamamladı.

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  

 

 

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018