ana sayfa link
Sağlık Rehberi

Kuru İğne Tedavisi


Diğer Başlıklar
| .. |
Kuru İğne Tedavisi

Hastanemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur,  bir çok kas iskelet sistemi hastalığının altında yatan nedenin çok kolay saptanamayabileceğini, özellikle farklı branşların bu hastalıklara tek taraflı yaklaşımının  tanıda yanlışlıklara ve tedavide başarısızlığı getirdiğini, bu hastalıkların içinde miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) ya da halk arasında kas tutulması olarak bilinen hastalığın oldukça fazla görülen bir durum olduğunu belirtti ve hastalığın tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

Tedavisinin oldukça basit olan bu durumun bazen yanlışlıkla bel veya boyun fıtığı olarak değerlendirilip tedavisinde yanlış ve  daha girişimsel müdahaleler ve hatta gereksiz ameliyatlar dahi uygulanabildiğini bu sebeple teşhisinin oldukça önemli olduğunu belirten Şendur, “MAS’ın tanısında daha deneyimli olan Fizik Tedavi Rehabilitasyon  ve Ağrı uzmanları bu ayrıntıları bildiklerinden  hastalığı kolayca teşhis ederek doğru tedavilerin uygulanmasını sağlar.” dedi. 

 

MAS hastalığının analjezik ilaçlar, fizik tedavi ve bazen özel egzersizler uygulanarak tedavi edilebileceğini, bu hastalığın tedavisinde oldukça etkili bir diğer yöntemin ise KURU İĞNE tedavisi olduğunu aktaran Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, “Bu tedavi esasen gerilmiş kas liflerinin iğne batırılarak gevşemesi ve sonuçta ağrının nedeni olan spazmı çözerek ağrının azalmasını sağlamaktadır. Hastalar bazen iğne tedavisi deyince sıklıkla çekinmekte ve bu tedaviyi yaptırmaktan kaçınırlar. Ancak  kullanılan iğnelerin akapunktur iğneleri olduğu ve herhangi bir ağrıya neden olmadığı anlatılınca kolayca ikna olmakta ve tedaviyi kabul etmektedirler. Tedavide kullanılan iğneler özellikle kasılmış kasların en hassas noktalarına batırılarak uygulanır.Böylelikle spazmda olan kas dokusu bir süre sonra gevşer ve ağrı azalır.” Sözleriyle kuru iğne tedavisini anlattı.

 

Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, tedavinin haftada 2-3 kez uygulandığını, hastanın  1-2 hafta sonra sağlığına kavuştuğunu belirtti ve “ Bu uygulamanın herhangi yan etki veya zararlı bir etkisi söz konusu değildir. Ancak bu tedavinin mutlaka bu konuda eğitimli hekimler tarafından ve mümkünse FTR uzmanı veya Ağrı uzmanları tarafından uygulanması önerilir.” dedi.

 

Ağrı tedavisinde oldukça yararlı olan bu yöntem Hastanemizdeki FTR ve Ağrı kliniklerinde başarı ile uygulanmaktadır.

 

Hazırlayan: Ezgi Toygar- Zeynep Şule Yüksel

 

Dahili: 2534  - 2599

 

 

 

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018