ana sayfa link
Haberler

Çölyak Farkındalık Günü Toplantısı Gerçekleşti


Çölyak Farkındalık Günü Toplantısı Gerçekleşti


8 Mayıs Dünya Farkındalık Günü nedeniyle, Aydın Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneği ile ADÜ Öğrenci Toplulukları Yürütme Kurulu Başkanlığının, birlikte düzenlediği Çölyak Farkındalık Günü Toplantısı Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezinde, 8 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşti.


 Büyük bir katılımın olduğu toplantıya İlimiz Valisinin Eşi Fatma Köşger ile Rektörümüzün Eşi Avk. Hatice Bircan  da katıldı. 


Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Hadi Yaşa’nın panel başkanlığını yaptığı toplantıda ilk konuşmayı yapan Prof. Dr. Yaşa, Çölyak hastalığının, adeta öksüz bir hastalık olduğunu, çünkü akla gelmedikçe tanı ve tedavisinin geciktiğini, tanı süresinin bazen 10 yılı bulabileceğini belirtti. 


Prof. Dr. Yaşa, Çölyak Hastalığının genetik olarak uygun hastalarda gelişen allerjik bir ince barsak hastalığı olduğunu belirtti. Ülkemizde yaklaşık %1 oranında Çölyak hastası bulunduğunu, Aydın ilinde de 700 civarında takipli Çölyak hastası bulunduğunu söyledi. 


Panelde, Halk Sağlığı Uzmanı Nükhet Kırağ, Çölyak Hastalığının dünya ve Ülkemizdeki sıklığı konusunda, Diyet Uzmanı Didem Güneş ise Çölyak Hastalarının Diyeti hakkında güncel bilgiler verdi. Aynı zamanda Çölyak Hastası olan Üniversitemiz öğrencisi Feyza Taşkın yemek ve diyet konusunda, okulda ve toplum içinde yaşadığı sıkıntılardan örnekler verdi.


Toplantı, dinleyicilere Çölyak testi yapılması ile sona erdi.

 

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018