ana sayfa link
Haberler

Hastanemiz Organ Nakli Kliniği Açılışı Gerçekleşti


Hastanemiz Organ Nakli Kliniği Açılışı Gerçekleşti

Organ Nakli Kliniğinin açılışı 8 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşti 

 

Hastanemizde gereken eğitimler alındıktan ve konuyla ilgili ekip, alet ve donanım sağlandıktan sonra bakanlıkça denetim yapılmış olup organ nakli ruhsatının alınmasıyla gerçekleşen açılışa, Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Genel Sekreter Vekili Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aslan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serpil Demirağ, Başhekimimiz Yrd. Doç. Dr. Mücahit Kapçı, Başhekim Yardımcılarımız Doç.Dr.Ayhan Aköz,Yrd.Doç.Dr.İbrahim Halil Erdoğdu,Yrd.Doç.Dr.Yusuf  Kurtulmuş, Başmüdürümüz Oktay Pahsa, Müdür ve Müdür Yardımcılarımızın yanı sıra Öğretim Üyelerimiz ve personeller katıldı.
 

"Hocalarımız Eğitimlerini ve Sertifikalarını Aldı"

 

 Organ Nakli Kliniği’ni kurdelesini keserek hizmete açan Rektörmüz Bircan, ilk organ naklinin 16 Aralık’ta gerçekleştirileceğini söyledi. Deneyimli bir ekiple organ naklinde söz sahibi olmak istediklerini belirten Bircan, “Yaklaşık 1,5 yıldır biz bu iş için çalışıyoruz. Bu konuda hocalarımız eğitimlerini ve sertifikalarını aldı. Ekibimiz hazır. Altyapısıyla birlikte hazırladığımız bu organ nakli biriminde, 16 Aralık Cumartesi günü ilkini gerçekleştireceğiz. İnşallah Aydın’a ve Üniversitemize hayırlı olur” dedi.

 

"Bölge Hastanesi Olma Yolunda İlerliyoruz" 

 

Başhekimimiz Yrd.Doç.Dr.Mücahit Kapçı, Organ Nakli Kliniği, hastanemize yakışan ve hedeflediğimiz projelerden birisiydi. Yönetime geldikten sonra cerrahi anabilim dalı, nefroloji anabilim dalı ve diğer paydaş hocalarımıza bir araya gelip hastanemize bu birimi açmaya karar verdik ve bunun için hastanemizde özel bir bölüm hazırladık" dedi.

 

Kapçı, Organ Nakli Kliniği'nde, ilk etapta böbrek ve karaciğer naklinin yapılacağını, ileriki yıllarda Hastanenin ek binasında hizmet verecek olan Organ Nakli Merkezi ile geniş kapsamlı organ nakli yapmayı planladıklarını ifade etti. 

 

Hastanemizin bölge hastanesi olma yolunda hızla ilerlediğini dile getiren Tıp Fakültesi Dekanı Demirağ ise, “Aydın’da güzel bir hastane varken başka illere gidilmesi bana doğru gelmiyor. ADÜ gerçekten çok güzel bir hastane ve artık bölge hastanesi olma yolunda hızla ilerliyor. Başka yerlerden bize birçok hasta geliyorken, Aydınlı hastaların bizi tercih etmemesi bizi üzer. Bundan sonra daha çok sahip çıkarlar. Organ nakil birimi çok az yerde var. Aydın halkının bizi daha yakından tanımalarını istiyoruz. Hastalara elimizden gelen yardımı yapacağız" ifadelerini kullandı. 

 

"Aydın’da 350 Hasta Organ Nakli Bekliyor" 

 

İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Yeniçerioğlu da, Aydın’da 350 hemodiyaliz hastasının organ nakli beklediğini kaydederek, “Türkiye’de 70 bin hemodiyaliz hastası var. Bu hastalardan 22 bini böbrek nakli bekliyor. Aydın’da bin kadar hemodiyaliz hastası var. İlimizde 350 kadar hastamız böbrek nakli için kadavra kaydında bulundu. Biz bu süreçte kadavradan kayıt almaya başladık. İlimizde ve çevre illerdeki merkezlere duyuruları yaptık. Kadavra kayıt olmaya hastalarımız gelirlerse onların kayıtlarını zevkle yaparız.” dedi. 

 

Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr Ahmet Ender Demirkıran, organ naklinin ile bölgeye hizmet açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, Üniversitemize halkımıza hayırlı olmasını diledi. 

 

Genel Cerrahi olarak organ nakli ekibinde Prof. Dr Ahmet Ender Demirkıran hocamızın yanı sıra böbrek nakli sorumlu uzmanı olarak Yrd. Doç.Dr Eyüp Murat Yılmaz, Karaciğer Nakli Sorumlu Uzmanı ve Organ Nakli Ünitesi Mesul Müdürü Yrd.Doç. Dr Erdem Barış Cartı ile Yrd.Doç. Dr Mustafa Gökhan Ünsal bölgedeki organ nakli için hizmet verirken Nefroloji Öğretim Üyeleri Prof.Dr Yavuz Yeniçerioğlu ile Doç. Dr.  Hakan Akdam böbrek naklinde, Gastroenteroloji Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr Altay Kandemir ise karaciğer naklinde bu ekibe dinamo olarak destek çıkacaklardır. Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Yoğun Bakım, Radyoloji, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları, Patoloji gibi birçok Anabilim Dalıda bu ekibe her zaman destek olup ekibin veriminin bir parçası olacaktır. 

 

Organ Nakli Ekibi; günümüzde yaklaşık 23 bin kişinin böbrek nakli,  2500 kişinin de karaciğer nakli için organ beklediğini aktardı  ve Üniversitemizin böyle olumlu bir adım atmasının bölge için oldukça önemli bir gelişme olduğunu,  Genel Cerrahi Anabilim Dalının yanı sıra başta Nefroloji, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Gastroenteroloji olmak üzere ilgili tüm Anabilim Dallarının desteği ile alanlarında uzman Öğretim Üyelerimizin bölgemize bu desteği vermeye hazır durumda olduğunu ifade etti.

 

Ekip, ayrıca kadavradan da nakil yapılacağını şu an hali hazırda böbrek nakli listesinde bekleyen 10, karaciğer nakli listesinde ise 2 aktif hasta olduğunu, nakil yapıldıkça bu listeye yeni isimlerinde ekleneceğini belirtti ve Organ Naklinin tüm bölge için hayırlı olmasını dileyerek açıklamalarına son verdi.

 

Hastanemizde ilk canlı böbrek naklinin 16 Aralık 2017 tarihinde yapılması planlanmaktadır.

 

 

 

 

 

Birimler

  • Tıbbi Birimler
  • İdari Birimler

Online İşlemler

  • Adü Hastane Facebook Sayfası
  • Adü Hastane Twitter Sayfası
  • Adü Hastane Youtube Sayfası
  • Adü Hastane Rss Sayfası
  • Adü Hastane Engelli Dostu Web Sitesi
adü hastane tel foto
444 1 256
Çağrı Merkezi
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Merkezince Tasarlanmış ve Kodlanmıştır. © 2012 - 2018